Bedeniniz de Ruhunuz da Sağlıklı Olsun..

İşyerlerinde genel olarak çalışanların hayatı için bedensel sağlığın ruh sağlığından daha önemli ve öncelikli olduğu düşünülmektedir. Ancak ruh sağlığı en az beden sağlığı kadar önemli bir sorun haline dönüşmektedir. Araştırmalar bize gösteriyor ki; bedensel sağlıkla ilgili sorunların altında yatan sebeplerin %80’i stres kaynaklı oluyor.

Daha da önemlisi depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar kişinin hayatını oldukça olumsuz etkileyebiliyor. Yani stres insanı hasta eden en önemli faktör desek sanırım eksik söylemiş olmayız. İşyeri psikoloğu özellikle bu noktalarda şirket içi eksikliklerin tamamlanması konularında profesyonel destek sağlamaktadır.

Bir diğer taraftan motivasyon açısından işyeri psikoloğunun yapabileceği şeyler ise oldukça fazla. Şirket içi stres yönetimi, öfke kontrolü gibi konuları günümüzde şirket eğitimleri şeklinde veriliyor. Ancak bunların çalışanlarınızda davranış değişikliğine dönüşmesi belli bir zaman gerektirmektedir. Genellikle işyeri psikoloğunuzun vereceği bir günlük eğitimlerle sadece farkındalık kazandırılmaktadır. Bu da şirket içi iletişim temelli sorunların kalıcı olarak çözülmesini geciktirebilmektedir. Bu noktada işyeri psikologları daha kapsamlı bir çalışmayla, belki bir ekiple birlikte, birebir görüşmelerin, eğitimlerin, grup çalışmalarının organize edildiği,test ve envanterlerin uygulandığı bir projeyle sunulmalıdır. Ancak bu haliyle işyeri psikologluğu işlevsel bir hal alır.