images.jpg

INFLUENZA

İnfluenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığıdır. Pandemi ise küresel salgın anlamına gelmektedir. 

Dünya Sağlık Örgütü nün hazırladığı en iyi senaryoya göre uluslararası çapta, 233 milyon hasta polikliniklere başvuracak, 5.2 milyon kişi hastaneye yatacak, 7.4 milyon ölüm gerçekleşecektir. Ülkemizde bu durumdan etkilenecek ve iş yerleri, okullar, hastaneler, sosyal ve toplu yaşam alanları vb. tüm kurum kuruluşlar bu durumdan etkilenecektir. 

images (1).jpg

HAZIRLIK PLANI AMACI

Ülkemizdeki tüm kişi, kurum ve kuruluşların influenza pandemisini tanımalarına, rollerini ve sorumluluklarını yerine getirmek üzere en uygun şekilde hazırlık yapmalarına ve pandemi durumunda koordinasyon içinde hareket etmelerine yardımcı olacak bilgi ve çerçeveyi sağlamaktır. 

Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı en uygun şekilde hazır olmayı sağlamanın yanı sıra hazırlıklı olmak için gereken asgari unsurlara ilişkin bir taslak sunabilmeyi hedeflemektedir.

images (2).jpg

HAZIRLIK PLANI İÇERİĞİ

Pandemi Öncesi; pandemik influenzayı tanıma, korunma yöntemleri, önceliklerin belirlenmesi, tatbikat, eğitim, iletişim planı, gerekli tedbir ve önlemlerin alınması

 

Pandemi Sırasında; can kayıpları, işe yönelik kayıplar ve sosyal yaşamda aksamalar olmaması adına alınacak önlemlerin ve buna yönelik destek merkezlerinin belirlenmesi

 

Pandemi Sonrası; pandemi sonrası gerçekleşecek olaylara yönelik senaryolar oluşturarak, yapılacakların belirlenmesi…