Emniyet Kemeri Önemini Test Edin!

Emniyet Kemeri Simülatörü personel taşımacılığı,öğrenci taşımacılığı yapan servis araç sürücüleri, şirket aracı kullanan çalışanlar, şahsi araç kullanıcıları da dahil olmak üzere tüm şoförlerimizin emniyet kemerinin önemini kavrayacakları, sürüş güvenliğini arttıracakları ve farkındalık oluşturulmasını hedeflediğimiz teorik ve pratik olarak planladığımız eğitimdir. Araç içinde bulunan herkesin kemer takması hayati önem arz eder. Ön koltukta olduğu kadar arka koltuklarda da emniyet kemeri kullanımı son derece önemlidir, emniyet kemeri bizi sadece önden çarpmalarda değil yandan çarpmalarda da koltukta sabit ve güvende kalmamızı sağlayarak aracın dışına fırlamamızı, araç içerisinde savrularak yaralanmamızı yüksek oranda önleyecek, hatta hayatta kalmamızı sağlayacak önemli bir pasif güvenlik unsuru olarak görev yapacaktır. Eğitim ve sonrasında simülatör kullanımıyla özellikle arka koltuklarda emniyet kemeri kullanımı alışkanlığını arttırmak en büyük amacımızdır.

Emniyet Kemeri Devrilme Simülatörü (Rollover Simulator), pratik eğitimlerimizden biri olup emniyet kemeri takılmadan geçirilecek bir kazanın etkilerinin gösterilmesi için kullanılır. Bu eğitimde, katılımcılar platform üzerine oturtulmuş gerçek bir otomobile biner ve herhangi bir riske girmeden aracın devrilmesi esnasında oluşacak fiziksel ve psikolojik etkileri test etme fırsatı bulur. Eğiticiler, simülatör çalışmadan önce mekanik aksam kontrolü yapar, katılımcılara teorik bilgilendirmeler yapar ve katılımcılar üzerinde risk yaratabilecek gözlük, kravat, kalem vb. cisimlerin yaratacağı riskleri açıklar. Simülatör cihazı yaklaşık 40 metrekare bir alanda kurulur ve cihazı günde 150 kişi test edebilir.

Çarpışma Simülatörü (Seat Belt Convincer), pratik eğitimlerden bir diğeridir ve dur-kalk esnasında meydana gelebilecek kazalarda yaşanacak fiziksel ve psikolojik etkileri test etme fırsatı verir. Simülatör, emniyet kemerinin öne doğru savrulmayı önleme özelliğini göstermek için üretilmiş olup saatte 10 km hızla sabit bir koltukta kayan yolcular hedefe çarparak dururlar. Katılımcılar koltuktan düşmekten ve savrulmaktan koruyan emniyet kemeridir. Simülatör cihazı yaklaşık 25 metrekare bir alanda kurulur ve cihazı günde 150 kişi test edebilir.

Alkol Gözlüğü (Drunk Buster), pratik uygulamalar içerisinde katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği bir diğer eğitimdir. Katılımcı, 100 promil alkollü hissi veren gözlüğü takarak penaltı atışı yapmaya çalışmakta ve çizilen yol üzerinde doğrusal olarak yürümeyi test etmektedir. 

Ayrıca Dört Es OSGB olarak müşterilerimizin işyerlerinde önce teorik Defansif Sürüş Teknikleri Eğitimi vermekte, eğitimin ardından araç başı kontrolleri sonrası katılımcılar ile sürüş gerçekleştirilmektedir. Pratik uygulamada Yol Emniyeti Sürüş Programı Sertifikalı eğitmenlerimiz katılımcıların yanında oturarak sürüşü izler ve değerlendirmelerini ve güvensiz hareketleri katılımcıya açıklar. Sürüşün sonunda eğitmenlerimiz değerlendirme notlarını katılımcı ve organizasyonu gerçekleştiren yetkililere aktarır ve iyileştirme önerileri sunar.

 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom