Covid-19 Sıkça Sorular Sorular


COVİD-19 KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Hangi durumlarda COVID-19’ bağlı hastalıktan şüphelenmeliyim?


Covid-19 un en yaygın belirtileri ateş,yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı,burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir. Bazı kişiler enfekte olsa bile herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Covid-19 enfeksiyonu vakasıyla ya da covid-19 bulaşma riski yüksek olan kişiler yakın temas sonrası bu belirtiler görülürse 184 ya da 112 ile iletişime geçilmesi gerekir.

Kimler Covid 19’a bağlı hastalığı ağır geçirme riski altındadır?


Yaşlı kişiler(65 yaş üstü) ve altta yatan tıbbi sorunları (tansiyonhastalığı, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, kanser, diyabet vb. kronik hastalıklar) olan kişilerde risk daha yüksektir.

Tıbbi maske nedir?


Tıbbi maskele takan kişinin ağzından ve burnundan çıkan damlacıkların etrafa yayılmasını engellemek amacıyla kullanılır. Bu maskeler takan kişiyi bakteri veya virüslerden korumak amacıyla tasarlanmamıştır. Tıbbi maskeler kağıt malzemeden veya diğer dokunmamış malzemelerden yapılır ve her kullanımdan sonra atılmalıdır.

N95 maske nedir? FFP2/FFP3 Maskelerden farklı mıdır?


N95 maske Amerikan Ulusal Standartlarına uygun üretilmiş ürünler olup N95 hava filtrasyon derecesini karşılayan, yani havadaki partiküllerin en az %95'ini filtreleyen bir solunum koruyucu tipidir.

Ülkemizde piyasada olan maskelerin ilgili mevzuat gereği TS EN 149 standardına göre üretilip belgelendirilmiş olması gerekmektedir. Bu ürünler de FFP1, FFP2 ve FFP3 maskelerdir.

Tıbbi maskeler ile solunum koruyucular arasındaki farklar nedir?


Tıbbi maske kullanıcıyı büyük damlacıklardan korurken, karşısındaki kişiyi maske takanın kişinin solunum emisyonlarından korur. Solunum koruyuc