Covid-19 Sıkça Sorular Sorular


COVİD-19 KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Hangi durumlarda COVID-19’ bağlı hastalıktan şüphelenmeliyim?


Covid-19 un en yaygın belirtileri ateş,yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı,burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir. Bazı kişiler enfekte olsa bile herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Covid-19 enfeksiyonu vakasıyla ya da covid-19 bulaşma riski yüksek olan kişiler yakın temas sonrası bu belirtiler görülürse 184 ya da 112 ile iletişime geçilmesi gerekir.

Kimler Covid 19’a bağlı hastalığı ağır geçirme riski altındadır?


Yaşlı kişiler(65 yaş üstü) ve altta yatan tıbbi sorunları (tansiyonhastalığı, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, kanser, diyabet vb. kronik hastalıklar) olan kişilerde risk daha yüksektir.

Tıbbi maske nedir?


Tıbbi maskele takan kişinin ağzından ve burnundan çıkan damlacıkların etrafa yayılmasını engellemek amacıyla kullanılır. Bu maskeler takan kişiyi bakteri veya virüslerden korumak amacıyla tasarlanmamıştır. Tıbbi maskeler kağıt malzemeden veya diğer dokunmamış malzemelerden yapılır ve her kullanımdan sonra atılmalıdır.

N95 maske nedir? FFP2/FFP3 Maskelerden farklı mıdır?


N95 maske Amerikan Ulusal Standartlarına uygun üretilmiş ürünler olup N95 hava filtrasyon derecesini karşılayan, yani havadaki partiküllerin en az %95'ini filtreleyen bir solunum koruyucu tipidir.

Ülkemizde piyasada olan maskelerin ilgili mevzuat gereği TS EN 149 standardına göre üretilip belgelendirilmiş olması gerekmektedir. Bu ürünler de FFP1, FFP2 ve FFP3 maskelerdir.

Tıbbi maskeler ile solunum koruyucular arasındaki farklar nedir?


Tıbbi maske kullanıcıyı büyük damlacıklardan korurken, karşısındaki kişiyi maske takanın kişinin solunum emisyonlarından korur. Solunum koruyucular ise takan kişiyi büyük damlacıkların yanı sıra ufak aerosol partiküllerine maruziyetini de azaltır.

Tıbbi maskeler kullanıcıya havadaki küçük partikülleri solumak için güvenilir bir koruma düzeyi SAĞLAMAZ ve solunum koruması olarak kabul edilmez. TS EN 149 standardına göre üretilmiş FFP2 veya FFP3 koruma sınıfında solunum koruyucu maskeler, büyük ve küçük parçacıklar dahil havadaki parçacıkların çok büyük çoğunluğunu filtreler.

Maskelerin güvenilir olup olmadığını nasıl anlarım? Sorabileceğim bir merci var mı?


Maskelerin üzerinde belli işaret ve sembollerin aranması gerekmektedir. Ürünlerin standart numarası (EN 149), CE işareti, CE işaretinin yanında ürünü belgelendiren Onaylamış Kuruluş kimlik numarası (4 haneli olmak zorunda) ve ürünle birlikte Türkçe kullanım kılavuzunun mevzuat gereği bulunması zorunludur. CE işareti ürünün güvenli olduğu anlamına gelmektedir.

Maskeyi ne sıklıkla değiştirmem gerekiyor? Maskeler tekrar tekrar kullanılabilir mi?


Tekrar kullanılabilir maskelerin üzerinde R , tekrar kullanılamayan maskelerin üzerinde NR işareti bulunur.

Maskeyi nasıl çıkarmalıyım?


Maskenin, burun ağız ve çeneyi içine alan yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısmına dokunulmadan ve yüze temas ettirilmeden baş ve ense bandından tutularak çıkarılması gerekir.

Virüsten korunmak için nasıl bir eldiven kullanmalıyım?


Tek kullanımlık eldivenlerin kullanılması uygundur. Bu noktada eldivenleri belli periyotlarda yenisiyle değiştirmek gerekmektedir. Ayrıca eldiveni yüzümüze, ağzımıza, gözümüze götürerek temas ettirmememiz hastalıktan korunmak için çok önemli bir husustur.

COVID-19 ile ilgili olarak çalışanlar ne tür önlemler alabilir?


Eller sıkça ve parmak aralarını da içerecek şekilde sabunlanarak en az 20 saniye süreyle yıkanmalı ve ellerin göze yüze değdirilmesinden kaçınmalıdır. Toplantıların yüz yüze olmasından kaçınmalı, teknolojik cihazlarla toplantılar gerçekleştirilmelidir.

Merdiven korkulukları, asansör, zil butonlarına dokunduktan sonra eller dezenfekte edilmelidir.

Ofis içinde çalışma yapılacaksa tek kişi olacak şekilde düzenleme yapılmalı, imkanlar dahilinde uzaktan veya dönüşümlü çalışma planlaması yapılarak personel irtibatı en aza indirilmelidir.

Sık temas edilen klavye, mouse, fotokopi makinesi vb. Ofis araçları sık aralıklarla alkol bazlı dezenfektanla dezenfekte edilmelidir. COVID-19 şüphesi durumunda Sağlık bakanlığı İletişim Merkezi 184 aranarak yetkilinin verdiği talimatlar izlenmelidir.

Kullanılan makine ve ekipmanların sık sık temizliği yapılmalıdır.

COVID-19 salgını nedeniyle işverenlerin yükümlülükleri nelerdir?


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 4 üncü maddesi gereği COVID-19 a yönelik özel tedbirler almalıdır. Bu kapsamda Bakanlığımız internet sayfasında “Yeni Koronavirüs Salgını (COVID-19) Kapsamında İSG Profesyonellerinin İşyerlerinde Aldıracağı Tedbirler” başlıklı bilgilendirme rehberi yayınlanmıştır.

İşverence COVID-19 salgını için çalışanın sağlığını korumaya yönelik tedbirler alınmadığında herhangi bir yaptırım uygulanır mı?


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği, işveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup, yine Kanunun 26 ncı maddesinde yer alan idari para cezaları ve uygulanması ile ilgi düzenlemeler kapsamında, yerine getirilmeyen her uygunsuzluk için ilgili cezalar uygulanacaktır.

12 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör