CORONAFOBİ

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkıp yayılan coronavirüse, Türkiye'de de rastlanmasının ardından toplumda büyük bir panik oluştu.

Toplumda gittikçe yayılan coronafobi, kişilerin günlük yaşamını ve sosyal hayatını olumsuz etkilemeye başladı.

Coronafobinin neden olabileceği olumsuzluklardan bazıları;

-Uyku Düzeninde Bozulmalar

-Yeme Düzenin Bozulmalar

-Odaklanmada Güçlük

-Kronikleşmiş Sağlık Problemlerinde Kötüleşme

-Bağışıklık Sisteminde Zayıflama

-Normalden Daha Fazla Alkol, Tütün ya da Madde Kullanımı

Peki coronafobiden kurtulmanın yolları nelerdir?

Bedeninizle ilgilenin. Bedeninizle ilgilenmek olumsuz hislerden kaçınmaya yardımcı olan faktörlerden biri olarak görülmektedir. Nefes ve gevşeme egzersizleri uygulamakla beraber meditasyon yapmak, başa çıkmanızda yararlı olabilmektedir.

Sağlıklı ve dengeli öğünlerle beslenmeye dikkat etmek, düzenli olarak egzersiz yapmak, düzenli uyku ve alkol/madde kullanımından kaçınmak koruyucu faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

COVID-19 ile ilgili medya içeriklerine aşırı düzeyde maruz kalmaktan kaçının. Sürekli olarak kriz durumuyla ilgili görüntülere ve haberlere maruz kalmak yıpratıcı olabileceğinden aralıklarla haberleri izlemekten, dinlemekten veya okumaktan uzak durmak sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Panik duygusu, virüsün kendisinden daha hızlı yayılır. Panik yapmamaya ve sizi paniğe sevk eden konuşmalardan ve kişilerden uzak kalmaya gayret edin. Gerekiyorsa bir süre, konuşurken huzursuz hissettiğiniz kişilere veya takip ettiğiniz kaynaklara mesafe koymaktan bir zarar gelmez.

Belirsizlik kaygıyı tetikler. Aklınızdaki sorulardan yanıt bulabileceklerinizi, ilgili sağlık çalışanlarına ya da kurumlara danışarak giderin, belirsizliğin giderilmesi rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Sevdiğiniz aktivitelere yönelmek normal hayata dönmenizde ve psikolojik sağlamlığınızı korumakta yardımcı olabilir.

Yakınlarınızla iletişim halinde olun. Nasıl hissettiğinizi ve endişelerinizi aileniz ya da arkadaşlarınızla paylaşmak ve ilişkilerinizi sağlıklı bir biçimde devam ettirmek koruyucu bir faktör olarak düşünülmektedir.

Virüsü fırsata çevirin. Bu süreçte yavaşlayan hayatı, kendinize zaman ayırmak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör